Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2010

Πατατρακ ο Αστερας Μαχαιραδου που κυριολεκτικα εχασε τη νικη απο τα χερια του!!

Aυτό που έγινε στο Μαχαιράδο, όσοι ήταν παρόντες θα κάνουν πολλά χρόνια να το ξεχάσουν. Ο Αστέρας Μαχαιράδου προηγήθηκε 3-1 στο σκορ και μέσα σε πέντε λεπτά (85′ -90′) ο Αστέρας Αμαλιάδας κατάφερε να πετύχει 3 γκολ και να «κλέψει» έτσι τη νίκη.Εντυποσιακη ομως για αλλη μια φορα ηταν και η παρουσια των ΑΝΗΣΥΧΩΝ οι οποιοι δημιουργησαν εκπληκτικη ατμοσφαιρα στο γηπεδο του ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ ..

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ   3-4
    ΕΝΑΡΞΗ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
9′ Το σκορ παραμένει 0-0. Αναγνωριστικό παχνίδι και από τις 2 ομάδες.
14′ Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα όταν μετά από σουτ του Φερεκίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.
20‘ Ευκαιρία για το Μαχαιράδο όταν ο Νικολόπουλος είδε εκτός εστίας τον Τρυφωνόπουλο, έπιασε το δυνατό δουτ και η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22′ ΓΚΟΛΛΛ… Εκτέλεση φάουλ από τον Τσάνη, η μπάλα στο δοκάρι, ο Νικολόπουλος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και 1-0.
29′ ΓΚΟΛ… Ωραία ενέργεια του Βλαχόπουλου ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1.
38′ Πέναλτυ για τον Αστέρα Μαχαιράδου ύστερα από ανατροπή του Πάστρα από τον Τρυφωνόπουλο. Το πέναλτυ εκτέλεσε ο Καλαμαράς και σημείωσε το 2-1.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 2-1

Φάση από το σημερινό παιχνίδι με πρωταγωνιστές τους Ματαράγκα και Παπαθεοδώρου

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Αλλαγή για την Αμαλιάδα. Τη θέση του Παρασκευόπουλου πήρε ο Θεοδωρακόπουλος.
49′ Η ομάδα του Μαχαιράδου έχει μπει δυνατά και πιέζει. Ένα καλό σουτ του Ματαράγκα από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.
52′ ΓΚΟΟΟΛΛΛΛ… Πάσα του Ματαράγκα στον Τσάνη και αυτός βλέποντας ότι ο τερματοφύλακας βρισκόταν εκτός της εστίας του, με ψιλοκρεμαστό σουτ έκανε το 3-1.
55′ Αλλαγή για τον Αμαλιάδα, τη θέση του Μαρτσέλη πήρε ο Παρασκευόπουλος Χρ.
56′ Σέντρα Βλαχόπουλου από αριστερά, ο Παρασκευόπουλος Χρ, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σούταρε σε κενή εστία και η μπάλα άουτ.
63‘ Τελευταία αλλαγή για την Αμαλιάδα, βγήκε ο Γκρίλλας και μπήκε ο Παναγιωτόπουλος Α.
77′ Αλλαγή για το Μαχαιράδο. Βγήκε ο Αντίοχος Χ. και μπήκε ο Πήλικας.
80′ Αλλαγή για το Μαχαιράδο. Βγήκε ο Πάστρας και μπήκε ο Τζιαφέρης.
85′ ΓΚΟΛ… Σέντρα Φερεκίδη, ο Γκέρτσος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Μαχαιράδου και με πλασσέ έκανε το 3-2.
87′ ΓΚΟΛ…  Φάση καρμπόν με την προηγούμενη, σέντρα Φερεκίδη, ο Βλαχόπουλος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Μαχαιράδου και με πλασσέ έκανε το 3-2.
89′ Αλλαγή για το Μαχαιράδο. Βγήκε ο Καλαμαράς και μπήκε ο Ραυτόπουλος.
90′ ΓΚΟΛ… Ο Θεοδωρακόπουλος από κοντά έκανε το δυνατό σουτ και σημείωσε το 3-4 για τους φιλοξενούμενους.
90′ +2′ Γυριστό σου του Νικολόπουλου η μπάλα μόλις άουτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ (Νίκος Γούλιαρης-Χρήστος Καλαμαράς):Ρίκος, Αντίοχος Χ(77′ Πήλικας), Προκόπης, Βυθούλκας, Νικολόπουλος, Αρκαδιανός, Τσάνης, Καλαμαράς(89′ Ραυτόπουλος), Πάστρας(80′ Τζιαφέρης), Ματαράγκας, Κακολύρης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Θεόδωρος Ανδριόπουλος):Τρυφωνόπουλος, Μαρσέλης (55′ Παρασκευόπουλος Χρ), Γκρίλλας(63′ Παναγιωτόπουλος Α), Ρούνης, Παναγιωτόπουλος Δ, Ζαβουρλής, Βλαχόπουλος, Παρασκευόπουλος Ι(46′ Θεοδωρακόπουλος), Γκέρτσος, Φερεκίδης, Παπαθεοδώρου.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΛΑΓΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (ΑΧΑΪΑΣ)
ΒΟΗΘΟΙ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ – ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ (ΑΧΑΪΑΣ)
 ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τρυφωνόπουλος, Καλαμαράς, Αντίοχος Χ, Βλαχόπουλος, Ραυτόπουλος, Παπαθεοδώρου.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
*20 περίπου φίλαθλοι έχουν έρθει από την Αμαλιάδα για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα.
*14:40 Ο καιρός είναι πολύ καλός και ήδη η μικρή κερκίδα του Μαχαιράδου έχει γεμίσει.
*Πάρα πολύ κόσμος στο γήπεδο, η παρουσίαση των ομάδων έγινε από τα μεγάφωνα και ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνθησαν στον δήμαρχο κ. Αντώνη Αντίοχο -Μπαλιακρά για την ανακατασκευή του γηπέδου.
*Τελικά του πάει η Ζάκυνθος του Κώστα Βλαχόπουλου. Και πέρυσι με τα χρώματα του Ατρομήτου Λάππα είχε πετύχει δύο γκολ στο γήπεδο του Πλάνου, επί του Α.Ο. Τσιλιβή.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Θεόδωρος Ανδριόπουλος (Προπονητής Αστέρα Αμαλιάδας): «Γνωρίζαμε τι θα αντιμετωπίσουμε σήμερα γιατί ο αντίπαλος είναι μία καλή ομάδα και δικαίως είναι ψηλά στη βαθμολογία. Εμείς δεν ξεκινήσαμε καλά το ματς, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 3-1 και ανεβάσαμε την απόδοσή μας μετά το 60΄ του αγώνα. Πιστεύω στους παίκτες μου και ήξερα ότι θα αλλάξουν τη μορφή του παιχνιδιού. Να ευχηθώ καλή πορεία στην ομάδα του Μαχαιράδου, της οποίας αξίζει η παραμονή στην κατηγορία».
Παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, με πολλές φάσεις, δύναμη πάθος και επτά γκολ απόλαυσαν οι πάνω από 300 φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο Μαχαιράδο.
Ο Αστέρας Αμαλιάδας είχε την ψυχραιμία και την εμπειρία να γυρίσει το ματς παρά του ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (3-1) μέχρι το 86ο λεπτό.
Πάντως, από το τελικό αποτέλεσμα η ομάδα του Μαχαιράδου δικαιούται κάτι καλύτερο.